HİZMETLER

Lazer epilasyon, pek çok insanın istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullandığı bir yöntemdir.

Peki, lazer epilasyon nedir? 
Lazer ışığı, bildiğimiz ışıktan farklı olarak, ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve çevre dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır. Kıl kökünde ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır. 15 yaşından itibaren herkese uygulanabilir.

LAZER EPİLASYON VÜCUDA ZARAR VERİR Mİ?
Hayır, zarar vermez. Çünkü yapılan işlem sırasında derinize, ter bezlerinize zarar vermeden sadece kıl köklerinizi hedef alır. FDA tarafından, kalıcı epilasyon sağladığı ve güvenilirliği onaylanmıştır.

LAZER EPİLASYONDA SEANSLAR NE KADAR SÜRER?
Her seans, uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Örneğin komple bacaklar, sırt gibi büyük alanlar ortalama 1saat; koltuk altı, bikini bölgesi, yüz gibi daha küçük bölgeler 10-15 dakika; bıyık, çene gibi bölgeler 2-3 dakikalık sürelerde tar anmaktadır.

LAZER EPİLASYONUN SEANS ARALIKLARI NE KADAR OLMALI?
Epilasyon bölgesinde seans sıklığı yüz bölgesinde 1-1,5 ay, vücut bölgesinde 1-2 aydır. Uygulama ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır.

LAZER EPİLASYONDA NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKİR?
Vücut kılları anajen, katajen, telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl kökü, bu devrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon daha çok anajen dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır.

LAZER EPİLASYONDA TEN RENGİ ÖNEMLİ MİDİR?
Lazer epilasyon yöntemi, beyaz tenli ve koyu renk tüylü kişilerde etkinliği daha yüksek olan bir yöntemdir. Lazer cihazlarında, kişiye uygulama yapılacak bölgeye özel ayarlamalar yapabildiğinden, cilt rengi esmer olan kişilerde, bronz tenlilerde, hatta zencilerde bile, dozlar cilde zarar vermeyecek seviyelere indirilerek uygulanmaktadır.

İŞLEM YAPILIRKEN CANIM ÇOK YANAR MI?
Hayır, hissettiğiniz acı lastik çarpmasından daha fazla değildir ve acısı atış sonrası hemen geçer.

TÜYLER KAÇ SEANSTA BİTER?
Herkesin fiziki yapısı ayrı olduğu gibi, kıl yapıları da ayrıdır. Özellikle vücuttaki kol altı, alt bacak, genital bölge gibi yerler minimum 6 maksimum 8 seansta biter. Yüz, kol, sırt gibi bölgelerde 6-12 seans sürebilir.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ NE YAPILMASI GEREKİR?
Lazer epilasyondan en az 15 gün öncesine kadar kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alınma işlemleri yapılmamalıdır. Lazer epilasyondan 15 gün öncesine kadar bronzlaşma olmamalı ya da solaryuma girilmemelidir.. Jiletleme işlemi, hiç bir zaman kıl köklerini güçlendirmeyecek ve ayva tüylerini kalınlaştırmayacaktır. Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinoik asit, glikolik asit) 15 gün önce bırakılmış olmalıdır.

LAZER EPİLASYON SEANSINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Tedaviden sonra hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. İşlem gören bölgeye makyaj malzemeleri rahatlıkla uygulanabilir. İşlem sonrasında, ilk 24 saat çok sıcak su uygulaması yapılmamalıdır. Lazer epilasyon, cildin açıkta kalmış bölgelerine uygulanmışsa, sonraki seansa kadar güneşli havalarda güneş koruyucu kullanılmalıdır. Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 7 ile 15 gün içerisinde uzama ve dökülmeye başlar veya el ile çekilerek tutulduğunda kolayca çıkar.
 
LAZER EPİLASYON SONUÇLARI KALICI MIDIR?
Günümüzün gelişmiş yüksek teknolojik lazerleriyle, etkin dozlarda yapılan uygulamalarda, bir bölgede bitmiş bir tüylenmenin, yeniden başlaması olası görünmemektedir.

LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİSİ VAR MI?
Lazer işlemi, kişinin cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında kalıcı yan etkisi olmaz. Uygulama sonrasında, kısa süreli olarak hafif bir kızarıklık, kabarıklık, görülebilir; bu da uygulamadan sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. 

İpek Kirpik Uygulaması Nedir? 
 

Güzel ve uzun kirpikler, çarpıcı bakışlar, makyajsız bile mükemmel bir görünüm için 90 gün kalıcı “İpek Kirpik Uygulaması” Lana Güzellik  Salonu farkıyla hizmetinizde…

İpek kirpik ekleme uygulaması, gerçek kirpiklerin uzunluğunu ve kalınlığını arttıran bir yöntemdir.

İpekten hazırlanmış olan bu takma ipek kirpikler, üst göz kapağındaki gerçek kirpiklere tek tek özel medikal yapıştırıcısı ile yapıştırılır. Kişinin göz yapısına göre ipek kirpiğin kalınlığı ve uzunluğu belirlenir. Yaklaşık 1-1.5 saat süren uygulamanın sonucunda anlamlı bakışlar ortaya çıkar.

Kirpiklerimiz 2-3 aylık dönemlerde her gün 1er 2şer dökülerek yerini yeni kirpiklere bırakmaktadır. Sisteme bağlı olarak her bir kirpiğe eklenen bu özel kirpikler de, bu doğal dökülme evresinde olanlarla beraber dökülmektedir. İpek kirpiklerimiz de sadece bu şekilde dökülmektedir. Aylık bakımlarda ise dökülen kirpiklerin yerine çıkan genç kirpiklere ek yaparak alanı eksiltmemiş oluruz.

Uygulama kirpiğin ucuna ekildiğinden kirpik dipleri hava alır. Kirpikler ipek malzemeden yapıldığı için son derece yumuşak ve hafiftir, uygulama sonrası hiçbir fazlalık ve rahatsızlık hissi olmaz. Ayrıca özel medikal yapıştırıcısı kullanıldığından hipo-allerjiktir, göze hiçbir yan etkisi bulunmaz ve hassas göz çevresine dahi güvenle uygulanmaktadır.

İpek kirpikler gerçek kirpik yapısına en fazla benzeyen ipekten yapıldığından gerçeğinden ayırt edilmesi oldukça zordur. Uygulama sonrası kirpikleriniz oldukça doğal, gür, uzun ve kalın görünümlü olur. Üstelik, banyo yaptığınızda veya makyajınızı temizlediğinizde ipek kirpikleriniz zarar görmez, dökülmezler.

Uygulama doğru yapıldığında ve düzenli bakım yapıldığında, doğal kirpiğin büyümesine bağlı olarak, ipek kirpikler ortalama 90 gün kullanılabilmektedir. Ancak, bu süre içinde gözün elle ovuşturulması veya doğal nedenlerle gerçek kirpik veya ipek kirpik dökülebileceğinden, takma ipek kirpik uygulamasının belirli aralıklarda bakımının yapılması gerekmektedir.

Güzellik kavramının yeni trendlerinden ipek kirpik ekleme uygulaması her şeyden önce sizi makyaj zahmetinden kurtaracak, rimel kullanmanıza gerek kalmayacaktır, çünkü rimelsiz bile ipek kirpikler çok güzel görünmektedir.

Jel Sistemi ile Protez Tırnak Uygulaması
Tırnaklarda renk ve şekil açısından problem varsa, kırılma ve ikiye ayrılma oluyorsa, tırnağınız istenilen uzunluğa gelmiyorsa ve tırnak yemeden şikayet ediyorsanız, protez tırnak sizin için çok uygundur. Protez tırnak estetik açıdan son yıllarda en çok tercih edilen uygulamalardan birisidir. Tırnaklarda renk ve şekil açısından problem varsa, kırılma ve ikiye ayrılma oluyorsa, tırnağınız istenilen uzunluğa gelmiyorsa ve tırnak yemeden şikayet ediyorsanız, protez tırnak sizin için çok uygundur. Uygulamanın tırnaklara hiçbir zararı yoktur, tırnakta renk değişikliği yapmaz ve anatomik yapısına zarar vermez. 1-1,5 saatlik bu uygulama sonrasında doğal görünümlü protez tırnaklarınızı, 3 haftada bir bakımlarını yaptırarak çok uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Jel Sistemi ile Protez Tırnak kullanımı kolay mıdır?
Takma tırnakta hissedilen yabancılık hissi Jel Sistemi ile Protez Tırnak uygulamalarında kesinlikle hissedilmez.
Protez Tırnak kendi tırnağınız gibi sizinle bütünleşir, doğal görünümü sayesinde asla doğal tırnaktan ayırt edilmez.
Uygulanan oje doğal tırnaktakine oranla çok daha uzun süre kullanılır.
Protez Tırnak istenildiği zaman kolaylıkla çıkartabilir.
Protez Tırnak Boyu istenilen şekilde ayarlanabilir.
Protez Tırnak kullanıcılarının mutlaka asetonsuz oje çıkartıcısı kullanması gerekir.
Protez Tırnak, sıcak sudan, deniz suyundan, havuz klorundan, sabun ve şampuandan etkilenmemektedir.

Tırnaklarınızın sürekli bakımlı görünmesini ve sürdüğünüz ojenin ilk günkü tazeliğini ve parlaklığını koruyabilmesini istiyorsanız kalıcı oje uygulaması tam da size göre… 

Sürekli oje yenilemek ve tırnaklarınıza bakım yapmak yerine uzun bir süre aynı oje rengini kullanmayı tercih edenlerdenseniz kalıcı oje uygulaması ilginizi çekebilir ve sizi bu anlamda fazlasıyla tatmin edebilir. 

Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?
Kalıcı oje uygulaması sayesinde sürdüğünüz oje birkaç gün içinde matlaşmaz, uçları dökülmez ve ilk sürdüğünüz anda kuruma zamanı çok kısa olduğundan beklerken yaşadığınız stres dolu sıkıntılı anları da yaşamazsınız. Kalıcı oje uygulamasını dilediğiniz renk oje ile LED makineleri kullanılarak yapılır. Ve 30 saniye içerisinde ojeniz kurur. 15 gün boyunca da ojeniz ilk sürüldüğü andaki gibi parlak, pürüzsüz ve kusursuz görünür. Kalıcı oje uygulaması işleminin toplam süresi 7 ile 10 dakika arasındadır. 

Kalıcı oje evde nasıl çıkartılır?
Kalıcı ojenizi evde çıkartmak için uygulayabileceğiniz bir yöntem bulunuyor. Tırnağınızın üst tabakasındaki bölümü törpülüyorsunuz. Asetonlu minik pamukları tırnaklarınızın üzerine koyup alüminyum folya ile sararak 5 dakika boyunca öylece beklemelisiniz. Böylelikle kalıcı ojelerinizin 5 dakikanın sonunda çıktığını göreceksiniz. Ancak bazen markaya özel evde çıkartma yöntemleri olabilir. Ama bunun yerine her 15 günde bir kalıcı ojenizi hem yeniletmek hem de eskisini sildirmek için salonumuza gelerek de bu işlemi yaptırabilirsiniz. 

Kalıcı Oje Uygulamasının Avantajları Nelerdir?
Kalıcı oje uygulaması sayesinde daha sağlıklı, güzel ve daima bakımlı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Ev işleri yaptığınızda dahi tırnaklarınızın kusursuz güzelliği devam edecektir. Kalıcı oje ile tırnaklarınız, günler sonra ilk günkü parlaklığını korumaya devam eder ve tırnak uçlarınızdaki ojeler çıkmayarak uzun süre bakımlı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Kırılgan tırnaklarınız kalıcı oje ile korunacak hatta tırnak yeme alışkanlığınız var ise bu alışkanlığınızdan da kalıcı oje uygulaması sayesinde kurtulabileceksiniz. 

Kaş Kontür mükemmelliği sizin tamamen daha dramatik, duygusal ve unutulmaz görünmenizi sağlar, yüzünüzün ifadesini değiştirebilir. Bu nedenle yeni güzellik trendleri herkes için doğru tanımlanlanmış kaş modelinin kıl tekniği ile doğal ve şık görünümler için hızlı bir şekilde tekrar nasıl büyütüleceğini öğrenmek için çalışıyor. Herkesin gür kaşları olmayabilir. Ve makyaj ürünleri, araçları ve makyaj uygulama becerisi bu durumu kurtarmak için burada. Eğer hala çare değil yakınmak peşinde iseniz artık bu sizin probleminiz.

Kaş Kontür Nasıl Yapılır?

Far veya kalem yardımı ile kaş kontür uygulamasının ön çizimi yapılır. Buradaki amaç işin sonunda kötü süprizlerle karşılaşmamaktır. Kaşın şekli belirlenip müşteri onayı alındıktan sonra asıl işleme geçilir.

Tek kullanımlık iğneler ile kimyevi madde içermeyen bitkisel boyalar cildin en üst katmanı olan epidermis altına enjekte edilerek yapılan işlemdir.

Kaş kontür kıl tekniği adı verilen bir yöntemin kaşa uygulanan şeklidir.

Kaş Kontür Modelleri

Kaş kontür modelleri yüze, bakışa göre kişiseldir. Uzmanlarımızın size özel çizdiği tasarım beğenilmeden, onay alınmadan asıl işleme geçilmemektedir.

Leke Tedavisi
Ciltte oluşan lekeler cildin dış uyarılara karşi tepkisidir. Kızarma, çabuk renk değişimi ve lekelenme cildin yapısı hakkında bilgi verir. Kılcal damarları yüzeye yakın olan ciltler çabuk kızarır, alerjik reaksiyonlar gösterir. Bazı ciltlerde ise hormonal nedenlere bağlı olarak ciltte leke ve renk değişimleri görülebilir. Kan dolaşımının zayıf olduğu ciltler ise cansızdır. Cilt analizinde dikkat edilecek diğer faktörler ise; cildin yapısı, ısısı, nem oranı, asit-alkalin dengesi (pH oranı) ve cilt üzerindeki belirleyici özelliklerdir (çil, leke, ben, kist vs.).

Leke tedavisi uygulamasında en önemli unsur; uygulamayı yapacak olan kişinin temel bilgilere en üst düzeyde sahip olması, gereken ürünleri cilt ve leke yapısını göz önünde bulundurarak kullanması ve uygulanacak tedavi sürecini periyodik olarak doğru takip etmesidir. Gereken hijyen kurallarını ve uygulama zamanlamasını doğru yapmayan uygulayıcı cilde uzun vadede daha kalıcı zarar verebilir. Bu nedenle leke tedavisi uygulamasını en doğru yerde ve süreçte yapmak önemlidir.

Yöntemler : Karboksi – Kimyasal Peeling

Karboksiterapi Nedir?
Cildin canlılığını tekrar sağlamak için çok uzun yıllardır kozmetik bilimde CO2 kullanımı oldukça yaygındır. CO2 Derneği kurulup uzun süredir lekeler ve ciltte oluşan hasarları n çözümü için çalışmalar yapmaktadır. Özellikle cansız, matlasan ve kollajen yıkımı oluşmuş ciltte oksijen depolanmasını sağlayan yoğun bir maskedir. Matlasan cilt te su kaybı oldukça fazladır. Havuz suları ve kullanılan kimyasal ürünler cilt yüzeyinde farkında olmadan tortu bırakır. Bu durumlarda cildimize uygulayacağımız karboksi maskeyle oksijen depolanmasını sağlarız.

Güneş lekesi, yaşlılık lekesi, doğum sonrası oluşan lekelerde cildimiz de oluşan derinliğe ve lekenin yoğunluğuna göre 3 ila 6 seanslık kürler uygulanır. Uygulama sonrası kan dolaşımını hızlandırarak cildin yüzeyindeki toksinlerden arınarak daha canlı ve aydınlanmış bir cilt sağlar. Gözeneklerin sıkılaşıp porların küçülme si gözlenir. Cildin elastikiyetini arttırıp toparlama sağlar. Yapılan kürleri sonunda güneşten hasar görmüş ciltten kurtulmuş oluruz.

Akne – Sivilce Tedavisi

Akne Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
Topikal (Krem) Tedavi
İlaç Tedavisi
Mezolifting (Cilt Mezoterapisi)
Kimyasal / Bitkisel Peeling
Medikal Cilt Bakımı Tedavisi
Co2 Fraksiyonel Lazer
Topikal (Krem) Tedavi
 

Topikal tedavi, ilaçların deriye değişik yöntemlerle doğrudan uygulanmasıdır. Ergenlik döneminde görülen akneler (fizyolojik akne) ve sivilceler genellikle topikal tedaviye olumlu yanıt verirler.

İlaç Tedavisi
Topikal tedavinin yanıt vermediği durumlarda ağızdan ilaç tedavisi kullanılabilir. Ağızdan ilaç kullanımı orta derecede ve şiddetli aknesi olan hastalar için önerilmektedir. Bu tür ilaçlar sıklıkla topikal tedavi ile birlikte kullanıldığında daha iyi sonuç verir.

Mezolifting (Cilt Mezoterapisi)
Dıştan uyguladığınız kremler, daha çok cildin üst tabakasını nemlendirip besler. Ancak cildin asıl canlılığını ve destek görevini sağlayan, kozmetik görünüm açısından beslenmeye ve neme ihtiyacı olan hücreler alt deride bulunur. Mezolifting, enjeksiyon yoluyla derinin bariyer fonksiyonunu aşıp alt tabakasına ulaşması sayesinde akne tedavisinde daha etkili bir başarı sağlamaktadır.

Bitkisel Peeling
Akneler için yapılan yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA’lar) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir. Bitkisel Peeling uygulamaları 2-3 hafta aralıklarla 6-10 seans yapılır. Mezolifting (cilt mezoterapisi) sonrası tamamlayıcı olarak ta uygulanır.

Medikal Cilt Bakımı Tedavisi
Cilt bakımında cildin nem oranının dengelenmesi, akne ve dış etkenlerden korunması için vitaminler ve antioksidanlar içeren profesyonel ürünler kullanılıyor. Mezolifting (cilt mezoterapisi) sonrası tamamlayıcı olarak ta uygulanır.

Co2 Fraksiyonel Lazer
Akne izleri (sivilce) ve çukurları, yara ve yanık izleri ve deri çatlaklarının görüntüsünün düzeltilmesinde kullanılan etkili bir tedavidir. 

Lazerle sivilce (akne) tedavisi ne zaman yapılmalıdır?
Lazer ve ışık sistemleri sivilce-akne tedavilerine yardımcı olan, tedaviyi hızlandıran ve iz kalma olasılığını azaltan yöntemlerdir. Sivilce tedavisinde tedavi süresini kısaltmak, tekrar eden sivilce şikayetini engellemek amacıyla ve ağızdan ilaç kullanamayan sivilce hastaları için lazer ve ışık tedavileri yapmak çok faydalı olur. Ayrıca iz kalmaya eğilimli ve iz kalmış akne hastalarına lazer ve ışık tedavileri yapmak izleri tedavi eder. Sivilce-akne tedavisinde amaç hastayı bir an önce iyileştirmek ve iz kalmamasını sağlamak olmalıdır. Sivilce tedavileri sırasında lazer tedavileri uygulamak bir yandan iz tedavisi de sağlamaktadır.

Lazerle sivilce (akne) tedavisi nasıl yapılır?
Lazerle sivilce-akne tedavisi 1-3 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulanan cihaza göre seans sayısı değişmekle birlikte en az 4-6 seans önerilir. Lazerle akne tedavisinin yanı sıra krem ve ağızdan ilaç tedavilerine devam edilebilir.

Lazerle sivilce (akne) tedavisi sonrası ciltte görülen değişiklikler nelerdir?
Yapılan lazer sisteminin çeşidine göre lazerle akne tedavisi sonrası ciltte hafif bir pembelikten hafif bir kabuklanmaya kadar birkaç süren cilt değişiklikleri olabilir. Genel olarak yan etki oranı düşük uygulamalardır. Bronz ve esmer tenlerde tüm lazer ve ışık uygulamalarında olduğu gibi dikkatli olunmalıdır.

Lazerle sivilce (akne) tedavisi nasıl etkili olur?
İltihaplı sivilce oluşmasında başlıca nedenlerden biri normalde deride yaşayan ve yağ kanallarında bulunan P. acnes bakterisidir. P. acnes bakterisi lazerlerin enerjisini emerek tahrip olur. Işık ve lazer sistemleri bakteri sayısını azaltarak sivilce oluşumunu engeller.

Ayrıca lazer ve ışık sistemleri deriye zarar vermeden deri altındaki yağ bezleri ısıtarak tahrip eder. Yağ kanallarının küçülmesi ve azalması sonucu sivilcelerde iyileşme meydana gelir.

Manikür yaparken genellikle tırnağın etrafı kesilir. Bu uygulama tırnağı belirginleştirir ve çok daha düzgün görünmesini sağlar. Çoğu bayanın tercihi olan bu sistem tırnağa yarardan çok zarar vermektedir. Kesilen bu deriler tırnağı enfeksiyondan korumak için uzar. Yapılması gereken, koruma tabakasına zarar vermeden steril ortamda, dezenfekte edilmiş aletler ve cihazlarla tırnak bakımı yaptırmaktır.

Lana Güzellik Merkezinde manikür ve pedikür uygulamalarında kuru sistem, medikal cihazlar, profesyonel aparat ve ürünlerin kullanımı tercih edilmekte. Kuru sistemde kullanılan medikal cihaz sayesinde, elleriniz hiç suya değmeden, etler kesilmeden ve kanama olmadan, tamamen siteril bir ortamda manikür işlemi yapılmaktadır.

Düzenli bakımlar sonrasında tırnaklarınızdaki estetik sorunu giderilerek, sürekli manikür yaptırma ihtiyacınız kalmayacaktır.

Manikür, Pedikür konusunda LANA GÜZELLİK SALONU el ve ayaklarınıza ayrı bir güzellik ve rahatlık sunacaktır.

Kimyasal peeling, bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Kimyasal peelingte amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.

Kimyasal Peeling Uygulamaları

Yüzeysel Kimyasal Peeling
Meyve asitleri ile yapılan peeling yöntemidir. Bitkisel peeling şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle vs. uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA) dır. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.

Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir.
İşlem sonrası hemen günlük hayata dönülebilir.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling
TCA – Trikloroasetik asit (10% – 35%) ve glikolik asitler yapılmaktadır. Ter bezleri, yağ bezleri ve kıl foliküllerinin bulunduğu dermisin derindeki tabakasında harabiyete yol açarak pigment değişikliklerini, hafif-orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini de içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmede ve ayrıca güneşe maruz kalmış ciltte, özellikle yüzde, ellerde, ön kolda ve boyunda ortaya çıkan kanser öncesi bir cilt hastalığı olan aktinik keratoz tedavisinde etkili olan bir yöntemdir.

İşlem sonrası yüz kırmızı bir renk alır. Daha sonra cilt rengi kahverengiye doğru koyulaşır ve 2-3 gün içinde deri dökülmeye başlar. İyileşme süreci yaklaşık 1 hafta sürmektedir. İyileşme sürecini hızlandırmak için cilt temiz tutulmalı, her gün birkaç defa yıkandıktan sonra nemlendirici bir pomad sürülmelidir.

Derin Kimyasal Peeling
TCA (50%), Bakers, Fenol ve Jessner’s solüsyonları ile yapılan peeling yöntemidir. Ciddi oranda soyulma gerçekleştirilmektedir. Akne ve sivilce izleri, skarlar, cilt lekeleri ve kırışıklıkların tedavisinde çok etkilidir. Ağrılı ve acılı bir işlem olması nedeniyle lokal anestezi altında yapılır. İşlemden sonraki süreç oldukça ağrılıdır. Düzenli ağrı kesici kullanılması gerekir. Yüzde 1 – 2 hafta devam eden şişlikler görülür. Yaklaşık 1 ay iyileşme süreci vardır ve kızarıklığın tamamen iyileşmesi 3 aya kadar sürebilir. Diğer kimyasal peeling yöntemlerine göre çok daha etkilidir ve etkisi uzun süre devam eder. Koyu tenli kişilerde muhtemel kalıcı renk açılması ihtimali dolayısıyla açık renk cilt yapısına sahip bireyler için daha uygun bir peeling yöntemidir.

Kimyasal Peeling Öncesi İncelenmesi Gereken Durumlar
•Aktif enfeksiyon ve açık yaraların olması
•Aktif uçuk (herpes) virüs enfeksiyonu
•Son 3-12 ay arasında geçirilmiş orta veya derin peeling
•Yakın zamanda geçirilmiş yüz cerrahisi
•Anormal skar oluşumu, keloid hikayesi ve geç yara iyileşmesi öyküsü
•Radyoterapi öyküsü
•Fitzpatrick deri tipi IV, V, VI
•Salisilik asit peelingi için Aspirin alerjisinin olması
•Antikoagülan kullanımı
•Yoğun sigara kullanımı
•Gebelik / emzirme
•Yoğun güneş ışığına maruz kalma riski
•Geçirilmiş cerrahi girişimler (en az 6 ay beklenmelidir)

Kimyasal Peeling Seans Süresi ve Seans Sayıları

Seanslar tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre ortalama 30 – 60 dk. sürmektedir.
Seans sayıları kişiden kişiye, vakaya ve uygulama türüne göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama;
•yüzeysel peeling uygulamalarında 2 – 4 hafta aralıklarla 4 – 8 seans,
•orta derinlikte peeling uygulamalarında 2 – 4 ay aralıklarla 2 – 4 seans,
•derin peeling uygulamalarında genelde tek seans yeterli olmaktadır.

Kimyasal Peeling Öncesi Uyarılar
•Kimyasal peeling işleminden az 1 hafta öncesinden saç boyası ve perma yaptırılmamalıdır.
•Tedavi için mümkün mertebe bahar ve kış ayları seçilmelidir.

Kimyasal Peeling Sonrası Uyarılar
•Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Bu hassasiyet mümkün mertebe 6 ay süreyle uygulanmalıdır. Bu süre boyunca yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Yaz aylarında şapka ve gözlük kullanmakta önleyici tedbirler arasındadır.
•İlk gün duş yapılmamalı, 1 hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir.
•2 – 3 gün sonrasında makyaj yapılmasında bir sakınca yoktur. Dudak ve göz makyajı yapılabilir.

Her şeyden önce “tırnak batması” sebeplerini bilmemiz gerekir. Bu sebeplerin başlıcalarını şu şekilde sayabiliriz:
 
– Ayağı çarpma, tırnak üzerine darbe oluşması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması gibi sebeplerle tırnakta travma oluşması,
– Ayaktaki aşırı terleme,
– İyi uymayan dar ve sivri burunlu, Ucu dar, aşırı yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli giyilmesi,
– Çok dar ve sıkı çorap giyilmesi,
– Herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma,
– Ayak ve parmak deformasyonları,
– Hamilelik ve doğum sonrası dönemlerdeki kilo artışları,
– Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi,
– Çok koşarak spor yapmak,
– Yanlış pedikür yapılması,
– Genetik yatkınlık,
– Şişmanlık…
 
 
 
 
Tırnak batması, cildin tırnak üzerine büyümesi veya tırnağın cilt içine büyümesi ile gelişebilir. Tırnak ilk kez battığında; şişme sertleşme ve temasa hassaslık gözlemlenebilir. Daha sonra kızarıklık enfeksiyon ve ağrı oluşur. Tırnak batması problemi çoğunlukla baş parmakta olmak kaydıyla tüm tırnaklarımızda oluşabilir. Batık oluşumunun önlenmesi ya da oluşmuş batığın giderildikten sonra tekrar oluşmaması için, batığa sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalıdır.
 
 
 

 
 
 
Batık tırnak probleminde, dünyanın pek çok yerinde tercih edilen “3TO tel yöntemi” ayak bakımı uzmanlarımız tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp, ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Tırnak askıdayken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntemle, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesi sağlanır. 3TO tel yönteminin uygulanmasından hemen sonra ayakkabısını giyebilen kişi, spor yapabildiği gibi uzun saatler ayakta kalabilir.

Tırnak mantarı sağlık problemi olmasının yanı sıra tırnağın görüntüsünü de bozan kozmetik bir sorundur. Tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması, bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde yakınmalara yol açabilen tırnak mantarı, ayrıca tırnak üzerinde farklı biçim ve renklerde çizgilenme, renk değişiklikleri ve tabaka halinde kalkmaya sebep olabilir. Tüm bunların yanı sıra bazı durumlarda ise ayakta rahatsız edici bir kokuya sebep olan tırnak mantarı, sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu bulaşma doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla el tırnağına, oradan da başka yerlere bulaşabilir. Üstelik bu bulaşma yalnızca problemi taşıyan kişinin vücuduyla sınırlı da kalmaz, eşyaların ortak kullanımından kaynaklı çevrelerindeki diğer insanlara da bulaşabilir.
 
Tırnaktaki mantar enfeksiyonu kendi kendine geçmez. Tırnak mantarı problemi için yaptığımız uygulama öncelikle tırnak üzerindeki kalınlaşan tabakanın cihazlar yardımıyla temizlenmesi işlemidir. Mantarlı doku tamamen temizlendikten sonra sağlıklı tırnak dokusu ortaya çıkar. Hem sağlıklı tırnağın korunması hem de estetik olarak güzel ve sağlıklı bir görüntünün sağlanması için tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanır. Mantarlı bölgenin düzenli aralıklarla bakımları yapılır ve jel yenilenir. Bu şekilde gerçekleşen tırnak köküne kadar ilerlemiş olan mantar, sağlıklı tırnağın uzama sürecine bağlı olarak tamamen yok edilebilir.
 
Tırnak mantarları şu sebeplerle oluşabilir:
– Tırnak zedelenme, baskı ve travmaları,
– Parmakları sıkıştıran dar ve ucu sivri ayakkabı giyilmesi,
– Soyunma odaları, yüzme havuzu ve duş gibi ortak kullanım alanları,
– Aynı ayakkabıları üst üste giymek,
– Hijyenik olmayan ortamda, sterilizasyonu sağlanmamış aletlerle yapılan manikür ve pedikür,
– Çıplak ayakla toprağa basılması,
– Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam,
 
Tırnak mantarı açısından en fazla risk altında olanlar:
– Diyabetli kişiler,
– Dolaşım bozukluğu olanlar,
– Bağışıklık sistemi zayıf olanlar,
– 65 yaş üzeri kişiler,
– Ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlar,
– Ayakları çok terleyen ya da sürekli nemli kalanlar,
– Atlet, koşucu ve dansçı gibi ayaklarına fazla yüklenenler,

Fiyat ve Bilgi Formu